Özel Bankalar Üzerinden Vergi Tahsilatı Ödeme Dönemi Artık Bitiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından verilen bilgiye göre ,Artık özel bankalar üzerinden vergi tahsilatı uygulamasını 1 Ocak 2020 itibarıyla yapılamayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından sektördeki tüm özel bankalara  Vergilerin Kendi sistemleri üzerinden ödenemeyeceğine dair bilgilendirme yazısı gönderilmiştir.. Bankalara gönderilmiş olan bu yazıda , özel bankaların, merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil her türlü işlem kanalı aracılığıyla yaptıkları vergi tahsilatı uygulamalarının  1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bir daha yapılamayacağı ve Vergi Ödeme sisteminin sona ereceği belirtildi. Bu tarihten itibaren özel bankaların müşterisi  olan mükellefler sadece GİB’in internet sitesi üzerinden, bankalarının kredi kartları ile vergi ödemesi yapabilecek durumda olacaklar.

VATANDAŞLAR ,FİRMALAR VE KURUMLAR  VERGİLERİNİ ARTIK ÖZEL BANKADAN ÖDEYEMEYECEK

Öte yandan söz konusu yazının kamu bankalarına henüz gitmediği, kamu bankalarının söz konusu uygulamadan muaf tutulduğu görünüyor. Yani kamu bankalarının müşterisi olan bireyler ve kurumlar, bu bankaların merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil tüm banka işlem kanallarından vergilerini ödemeye devam edebileceği öğrenildi.

Konuyu özetlemek gerekirse Bankalar Kanalı ile Ödenmek istenen her türlü vergi Şahıslar, Firmalar ve Kurumlar 1 Ocak sonrası vergilerini ya GİB’e ödemek zorunda kalacak, ya da kamu bankaları aracılığıyla ödeyecek.

‘KAMU BANKALARINA YÖNLENDİRİR’

Bu Gelişme Özel Bankalar için Sürpriz bir Gelişme olsa’da , Kamu Bankaları için İnanılmaz bir artışa neden olacaktır. İşlemlerin’de Özel bankaları kullanan binlerce kişi ,Firma ve Kurumlar işlerinin Hızlı ilerleyebilmesi adına Kamu Bankalarını Tercih Etmek zorunda kalacak. Özel Bankalar için Büyük bir müşteri Kaybına ve Hesaplarında Tutukları Paraların Kamu bankalarına aktarılmasına neden olacak, Bu durum Özel bankalar için üzücü bir durum haline gelecektir.  1 Ocak birey ve kurumları kamu bankalarına yönlendireceğini belirtiyor. Yaklaşık bir ay önceye kadar özel bankalara yapılan vergi ödemelerinin hesapta üç gün bekletilebildiğini, üçüncü gün sonunda ödemelerin GİB’e aktarıldığı bilgisini veren bankacılar, son bir aydır uygulamanın değiştiğini, bankaların ödenen vergileri hesaplarında bir gün tutabildiğini ifade ediyor.
Parasal olarak bu uygulamadan zaten bir fayda ağlamadıklarının altını çizen bankacılar, yeni uygulamanın kurumsal ve bireysel vergi mükellefler açısından zor olacağını ifade ediyorlar.

Herkes için hayırlı olsun diyelim.

Saygılarımızla