Aliexpress Posta Gümrüğü (EMS) İle Gelen Ürünler İçin 22 AVRO Muafiyet Kaldırıldı.

Posta Gümrüğü (EMS) İle Gelen Ürünler İçin 22 AVRO Muafiyet Kaldırıldı.

Daha Önceki Yazımızda Saynın Bakanımı Berat Albayrak Tarafından Yurt dışı sitelerinden Aliexpress ve Amazon Üzerinden yapılan alışverişlerden Vergi alınacağı yönünde bir açıklama gelmişti. Bu süreçte Aliexpress ve Amazona vergi geldimi,Vergi gelecem mi,Süreç Nasıl işleyecek derken,  ( Daha Önceki Yazımızı incelemek için Tıklayınız. ) Geçen Süre içinde Gerekli Çalışmalar yapılmış olup, Alınan kararların detayları Resmi Gazete’de bu Gün Yayımlanmıştır.

Detayları ; 29.09.2009 tarihli ve 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması hakkında Kararının 45 inci mad. birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

* Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.( Önceki Mevzuatta 22 Avro Muafiyeti vardı)

(1) Kıymeti 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45 inci maddede ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59 uncu maddede belirtilen limitleri aşan eşyanın değeri üzerinden; Özetle Aliexpress ,Alibaba, Dgate  vb. Sitelerden alınan ürünlerin Türkiye’ye 22 Avro altında gönderimleri ilgili siteler ücretsiz olarak Adrese Teslim gönderebiliyorlardı. 30/05/2019 Tarihinden itibaren Tüm ürünler üzerinden ( almış olduğunuz ürün 1 Usd bile olsa ) Aşağıda ki Matbu vergiler alınarak işlem yapılacaktır.

a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, Matbu Vergi

b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20, Matbu Vergi

c) Kitap veya benzeri basılı yayın için %0,

ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20, oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.”

2 Yorum

  1. Avatar hasan durmuş diyorki:

    merhaba. aliexpresten zaman ayarlı priz(zaman rölesi) ithal etmek istiyorum.300 adet. ve 12 volt redüktörlü motor. bireysel ithal edeceğim. vergisi ne kadar ve süreç nasıldır teşekkür ederim

    • Avatar Tarık YÜKSEK (Gümrük Müşaviri Yrd. ) diyorki:

      Merhaba HAsan bey şirketiniz olmadan ithalat yapamazsınız. Priz ithalatında sıkıntı yaşarsınız.