Aliexpress ve Ali Babaya Vergi Geliyor.

Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Vergi Konseyinin 134. Genel Kurulu’nda ki konuşma yaptı.

Bakan Albayrak’ın, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, yurt dışından internet siteleri üzerinden  alınan ve zarfların içinde gelen, Gümrüğe Takılmadan ,Her hangi bir vergi ödemenden Son Tüketiciye ulaştığını belirti. Gümrüğe takılmayan ürünlerin vergilendirilmesi husun’da da vergi alınması için çalışma  yapacaklarını ifade etti.

“MEKTUP ZARFLARI İÇERİSİNDE NELER GELİYOR NELER”

Berat Albayrak Konuşmasında şunları söyledi: “Kendi yerli ekonomimizi desteklemek için bu yönde adımlar atmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, ile gece 11-12’den 1-2’ye kadar konu üzerinde toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.”

“BU YIL İÇİNDE BUNLARLA İLGİLİ ADIM ATACAĞIZ”

Yurt dışından alınan ve gümrüğe takılmayan ürünlerle ilgili çalışma yapacaklarını söyleyen Albayrak; “Vergi nerede? Yok. Ee aynısını Türkiye’de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, yasallık yok. Tüm dünyayı tehdit eden ticaretteki bu durumları da göz önünde bulunduracak bir şekilde bu yıl içerisinde çok güçlü refleksler vereceğiz.” diye konuştu.

TÜRK TÜKETİCİLERİN TERCİH ETTİĞİ ALİBABA VE ALİEXPRESS

Çin merkezli e-ticaret sitesi Alibaba ve Aliexpress, Türk tüketicilerin en çok tercih ettiği alışveriş siteleri. Özellikle Teknoloji ve takıların Türkiye’ye oranla ucuz satıldığı bu sitelerden alınan ürünler, ortalama 15-20 gün içerisinde Türkiye’de adrese teslim olarak alıcının eline ulaşıyor. Ürünler, çoğunlukla sarı veya beyaz renkli küçük zarflar içerisinde ulaştırılıyor.

22 EURO VE ÜZERİNE GÜMRÜK VERGİSİ VAR

Türkiye’deki üreticiyi desteklemek amacıyla, yurt dışından alınan 22 euroya kadar olan ürünlerde gümrük vergisi uygulanmıyor. Burada asıl önemli olan eşyanın Ticari nitelikte olmaması ve Bireysel kullanım için gelmiş olmasıdır. Diğer tarafdan Gerçek değeri 22 euro ve üzerindeki ürünlerde ise yüzde 18-20 arasında gümrük vergisi uygulanıyor. Yurt içinde üretimi bulunan bir ürünü dışarıdan getirmek isteyenler ise yüzde 20 ek vergi ile karşılaşıyor.

ÜÇ AŞAMALI PLAN DEVREDE

Edinilen bilgiye göre, senede 20 milyar lirayı bulan kayıt dışı ticaretin vergilendirilmesi için üç aşamalı bir plan üzerine çalışılıyor.

*****İlk etapta PTT’nin bu alanda hızlı kargo sistemine geçmesi ve tüm trafiğin Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmesi öngörülüyor.

*****İkinci etapta ise 22 euro’nun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması söz konusu olacak.

*****Son aşamada ise bireysel ithalat ile kurumsal ithalat arasındaki vergi farkı minimize edilecek.

Sonuç olarak aslında;  atılan adım Şu şekilde doğru bir karardır. Türkiye’de şu an uygulanan sistem normalde bireysel alışverişlerden öte insanların bu yolla her ay sürekli olarak kendi adına,Eşi adına,Annesi Babası ,Dedesi adına sürekli ürün sipariş verip,ürünleri gümrüksüz olarak alarak çoğunlukla İnstagram üzerinden satış yapmak şekline gelmiştir.

Normalde bu ürünleri Türkiye’de üreten olsun veya Çinden ithal etmiş olsun fark etmez. İnsanlar Bu ürünleri ithal ederken En düşük vergi oranı kdv ile birlikte %25 ile- ek vergiler ,Gözetim uygulaması, Kayıt belgesi uygulaması ile Bu vergi oranı %60 ları buluyor.

Aynı üründen örnek olarak 200 adet peyder pey aliexpresden getiren kişi hiçbir vergi ödemezken , 200 adet Resmi ithalat yapan ürünün fiyatının iki katı vergiler ödemektedir.

Diğer yandan ürünleri mecbur faturalı olarak satarak gelir vergisi ödemektedir. Fakat gerçek olan bir şey var ki Aliexpres ve Alibabadan Posta yolu ile gelen ürünler ithal aşamasında da İnstagram Facebook gibi Sosyal medya hesapları üzerinden Faturasız satıldığından hiçbir vergi vs ödenmemektedir.

Gümrük Kanununda 22 Eur altında ki uygulama bireysel alışverişler için koyulmuştur. Ve bu alışverişin sürekli tekrar etmemesi gerekmektedir.

Bu kanun ile aslında Kişilerin TC Numaraları ile aldığı ürünler kayıt altına alınarak gerçek değeri bu fiyatın altında olan ürünlerden vergi alınmamalıdır. Bir Takvim yılı içerisinde belirli adetler için ve 22EUR altında ki ürünlere vergi uygulanmamalı, Getirilen ürün yıllık limiti geçtikten sonra vergi uygulanmalıdır.

Fakat 100 usd lik ürünü çinli firmaya 20 usd -10 usd yazdırıp vergiden kaçamaya çalışan kişiler engel olunmalıdır. Bu sitelerden sürekli sipariş vererek ticaret haline getirmiş kişilere engel olunmalıdır.

4 Yorum

 1. Avatar beni tuncay karaemir diyorki:

  ben 100/80 ortapetik engeliyim devletın verdıgı yardımlarla gecınıyorum cınden alıbaba ve alıekxpres bır 3 tekerleklı kabınlı kapalı motor bısıklet almak ıstıyorum bunu almak ıcın ne yapablırım bı yardımcı olursanız cok sevınırım

  • Avatar Tarık YÜKSEK (Gümrük Müşaviri Yrd. 0541 678 7575) diyorki:

   Tüncay bey merhaba SAnırım telefonda görüşmüştük sizinle

 2. Avatar TARIK EROĞLU diyorki:

  Merhaba Tarık Bey, anneler için bebek bakım çantası(sırt çantası şeklinde olan) ithal etmek istiyorum, bu ürünler için gümrük mevzuatı hakkında bilgi alabilir miyim sizden?
  Teşekkürler.

  • Avatar Tarık YÜKSEK (Gümrük Müşaviri Yrd. 0541 678 7575) diyorki:

   Merhaba Tarık Bey, Şu anda Kendimiz de ithal ediyoruz bu çantalardan Fakat; 31 Ocaktan ihtibaren maalesef hazır giyim ve Çanta Tekstil ithalatı neredeyse imkansız hale geldi. Bana ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışayım.