Çin’den A4 Fotokopi Kağıt İthalatında Dikkat

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yayınlamış olduğu yazıya istinaden; 

Türkiye’den Bazı İthalatçı firmaların Çin Halk Cumhuriyeti’nden (ÇHC) yapılan  A4 kağıt ithalatında sıkıntılar yaşadığı ve bu sıkıntıların artması üzerine T.O.B.B. şikayet başvurusunun arttığı ifade edilmiştir. Şikâyetlerin özellikle  ÇHC’nin Shandong, Hebei ve Hubei Eyaletlerin’de yerleşik Çinli firmalar tarafından ülkemize ihracatı gerçekleştirilen  A4 Fotokopi Kağıtlarında ürünlerin kalite ve miktarında çeşitli sıkıntılar çıkmıştır. Çin’den Fotokopi Kağıdı ithalatı yapmak isteyen firmaların dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca yaşanan bu sorunların çözülemediği ve verilen siparişlerin ithalatçı firmaların zarar etmelerine neden olmuştur. Gerekli detayları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

 

http://www.ito.org.tr/wps/portal/duyurular?WCM_GLOBAL_CONTEXT=ito_portal_tr/ito-portal/duyurular/gm-duyurular/0a8b6a00428213fdbb02ff58495568bd

4 Yorum

 1. Avatar Deniz Karaçizmeli diyorki:

  Selamlar Tarık bey.
  Size Adana’dan yazıyorum ve kağıt ithalatı konusunda sorularım var.Siz İstanbul’dasınız.Adana’da işbirliği içinde olduğunuz ve bilgi alabileceğimiz bir kurum ve ya iş arkadaşınız var mı?

  • Avatar Tarık YÜKSEK (Gümrük Müşaviri Yrd. 0541 678 7575) diyorki:

   Merhaba Deniz Bey, Maalesef Adana da Çalıştığımız bir firma yok.

 2. Avatar Cengiz HEKİMOĞLU diyorki:

  A4 fotokopi ve yazıcı ithalatı için gümrük vergisi, KDV, Fon veya Kota nedir?
  Ayrıca bu ürünü ithal etmek için herhangi bir yerden izin almak gerekiyormu?
  Bilgi verirseniz memnun olurum

  • Avatar Tarık YÜKSEK (Gümrük Müşaviri Yrd. 0541 678 7575) diyorki:

   Cengiz bey Fotokopi Kağıtlarında KDv8 vergi muaf Her hangi bir yerden izin almanız gerek yok Fakat; Gerçek manada Fotokopi kağıdı üreticisi veya da tedarikçisi bulabilirseniz. Asıl sıkıntı sağlam bir tedarikçi bulabilmek maalesef.