Besilik Hayvan İthalatı Gündem’de

canlı hayvan ithalatıTürkiye’de ki  büyük besi işletmelerin de her geçen gün hayvan varlığının sürekli olarak azalarak, yarı yarıya azalması ve karkas et fiyatının 18 liraya kadar  yükselmesi besilik hayvan ithalatını gündeme getirmiş oldu.

Ali Ekber YILDIRIM

İZMİR – Hayvancılıkta bir kez daha ithalat gündemde. Besi çiftliklerinin yarı yarıya boşalmış olması ve kırmızı et fiyatındaki artış nedeni ile, Hükümetin Hayvan İthalatı için  harekete geçmesine neden oldu. DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre besilik dana ithalatında yüzde 15 olan gümrük vergisini sıfırlanması için çalışma başlatıldı.

Fakat Şu anda ki Dövizin hareketli olması sebebi ile  Canlı Hayvan İthalatının geçmiş yıllardaki  kadar cazip olmayacağı düşünülüyor.Son olarak 2010 yılında ki  karkas etin kilosu 18 liranın üzerine çıkınca hükümet, önce kasaplık canlı hayvan ithalatına, daha sonra besilik hayvan ithalatına, sonrasında ise karkas et ithalatına izin vermişti.

2010-2012 döneminde 3 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithal edildi. İç piyasada fiyatın düşmesi nedeniyle yerli besiciyi korumak için hükümetin  Hayvan İthalatı için gümrük vergilerinin  yükselmesi  Hayvan ithalatının fiilen durmasına neden olmuştu. Şu anda ise Et fiyatındaki hızlı  artışın ve besi çiftliklerindeki hayvan sayısının giderek azalması  Canlı Hayvan ithalatını  bir kez daha gündeme getirdi. Besicilikte Türkiye’nin en büyük işletmelere sahip  olan Banvit, Saray Halı, Şahbazlar’ın besi işletmesinde hayvan sayısının hızla düşerken, Bu hayvanların yerine yeni hayvan alımı yapılamamakta. Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Banvit olarak besi işletmesinde bir dönem 38 bin başa kadar ulaştıklarını fakat  şu anda 16 bin baş besi hayvanına kadar gerilediklerini söyledi.

Kestikleri hayvanların yerine yenisini koyamadıklarını anlatan Ömer Görener DÜNYA’ya aşağıda ki bilgileri verdi:

“Yerli besi danalarının fiyatı oldukça yüksek.Yem ve diğer girdilerin maliyetlerinin sürekli artması. Sezon başında mısırın tonu 600 liraya aldıklarını. Bugün ise 720-730 liraya alabildiklerini ayrıca;  Dahilde işleme rejimi kapsamında getirsek bile dövizdeki hızlı artıştan dolayı yine de pahalıya mal olduğunu. Bu şartlarda hayvan alıp beslemenin mümkün olmadığını dile getirdi. Ayrıca çok ciddi şekil de bir kuraklık söz konusu. Yem sorununun da giderek daha da büyüyecek olması . Bu nedenle besi hayvanı alıp çiftliğe koyamadıklarını . Bu saatten sonra ithalat açılsa bile çok da cazip olmayacağını söyledi. Çünkü dövizdeki artış ithalatı da pahalı hale getirdi.”

Saray Çiftliği yüzde 25 kapasite ile çalışıyor

Kayseri Develi ve Adana’da iki besi işletmeleri olan  Saray Çiftliği’nin Genel Koordinatörü Nadir Yürüktümen, yüzde 25 kapasite ile çalıştıklarını söyledi. Yürüktümen şöyle konuştu:  “Çiftliğimizin yüzde 75’i boş. Yeni hayvan alamıyoruz. Ette eşik fiyatı bilmediğimiz için, ithalatın nasıl hangi şartlar da ve ne zaman açılacağını bilmediğimiz için hayvan alamıyoruz. İthalat piyasada bazılarının ortalığı ayağa kaldırmasıyla mı açılacak? Göstergelere bakılarak mı açılacak bilinmiyor. Bugün 17.5 lira olan karkas et fiyatından geriye dönersek canlı besi hayvanın fiyatı 10.5-11 liraya geliyor. Biz piyasadan bu fiyattan hayvan alıp beslemeye başlarsak ve yarın hükümet ithalat için kapıları açarsa ne olacak? şeklinde endişelerini dile getirdi.

İthalat kurala bağlanacak

– 2010 yılında önce kasaplık hayvan ithalatına, daha sonra besilik, sonrada et ithalatına  izin verildi. Doktordan avukata herkes ithalat yaptı. Yerli üretici büyük zarar gördü.
– Hükümet şimdilik sadece besilik dana ithalatına izin verecek.
– İthalat için yüzde 15 olan gümrük vergisi sıfıra indirilecek.
– Besi çiftliği sahibi olanlar ve ihtiyaçları kadar ithalat yapabilecek.
– İthalatın yerli besiciye zarar vermeyecek şekilde yapılması sağlanacak.

canlı hayvan ithalatı dış ticaret

Kaynak: Dünya Yazının kaynağına ulaşmak için Tıklayınız

1 Yorum

  1. Avatar mehmet özkaya diyorki:

    besi ithalata veya kesim için hükümetten izin çıkarsa iç piyasadaki çiftçi bataklığın dibine girer eti uçuzlatmak iztiyorsa uçuz saman yem getirirse et uçuzlar piyasa hareket görür çiftçi kazanır çiftçi kazanırsa devlet kazanır ital et getirmek sorun değil saygılarımla cevap beklerim herzaman.