Gümrük Müşavirliği Nedir

Gümrük Müşaviri kimdir ne iş yapar:

4458 sayılı GÜMRÜK kanunun 225. Maddesine istinaden İthalat ve İhracat yapmak isteyen firmaların/Şahısların gümrükleme işlemlerine başlayarak ,Gümrükleme işlemlerini sonuçlandırma yetkisi verilmiş olan kısaca Gümrük Müdürlükleri ile firmalar arasında köprü görevi gören kişidir diyebiliriz.Gümrükleme işlemleri olacak Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulabilmesi için  gümrük işlemleri iki şekilde gerçekleştirilebilir. Birincisi İthalat veya İhracat yapmak isteyen Firma veya şahıslar Bulundukları Bölgedeki Gümrük müdürlüklerinden şifre talebinde bulunarak firmaları adına doğrudan iş takibi yapmak için şifre alarak gümrükleme işlemlerini gerçekleştirebilirler.Fakat bu pek tercih edilen bir yöntem değildir Çünkü; Gümrük Mevzuatı çok geniş kapsamlı ve en ufak bir yanlışlıkta çok ağır cezaları olan meslektir. İkincisi ise Firmaların/şahısların vekaletnamesine istinaden firmalar adına Gümrükler de  Gümrük işlemlerini dolaylı temsil yoluyla takip eden sonuçlandıran ve kendilerine Müsteşarlıkça gümrük müşavirliği izin belgesi verilen serbest meslek sahipleri yani Gümrük Müşavirlerinin takip etmesidir.

Dış Ticaret işlemlerinin gerçekleştirilmesinde  sanayici, İthalatçı ve İhracatcılara müşavirlik hizmeti veren Gümrük Müşavirliği ülkemizde kanunla kurulmuş olan ilk meslektir. 1909 yılından beri Türk Ticaret hayatında bulunan ve İthalat ve İhracat İşlemleri için müşterilerine gümrükleme ve lojistik hizmetleri dışında ayrıca danışmanlık hizmeti veren, dış ticaretin tüm aşamaların da görev alan ve dış ticaret sektörüne yön verebilen  Gümrük Müşavirleri, Türkiye genelinde yapılan( dış ticaret hacminin )  Gümrük idarelerinde işlem gören beyannamelerin % 85’ini takip ederek sonuçlandırmaktadır.Ayrıca Gümrük Müşavirleri Özel Üniversiteler’de Dış Ticaret,İthalat,İhracat konularında dersler de verebilmektedir.

Gümrük Müşavirliği Hizmetleri

3 Yorum

 1. Avatar isa kıranşal diyorki:

  B2 GÜMRÜKÜ YADİMCİ KARNEM VAR GÜMRÜKTEN EMEKLİYİM İŞ ARYORUM İSTABULDA OTRYORUM ANTIBLARDA GİRİŞ VE CİKİŞ İ ŞLEMLERİ YAPAURYETRİM GENELKLE MEMRİYE TİM ANTRTİBLARDA GEC

 2. Avatar Türkan Şahin diyorki:

  Tarık Bey Mrb’lar,

  Gümrük Müşavirlik stajı için Yüksek Lisans yapmak staj süresinden düşecek diye bir duyum aldım fakat hala Torba Yasasında mı acaba kesinleşmedi mi? Yada kesinleşme derecesi nedir sizce?

  • Avatar Tarık YÜKSEK (Gümrük Müşaviri Yrd.) diyorki:

   Staj süreniz düşse bile yüksek lisans bitene kadar zaten sizinde stajınız bitmiş olacak.
   o yüzden bence bir önemi yok staj için