Looming Bracelets & Lastik Örme Bileklik (Dostluk Bilekliği)

Looming ( Lastik Bileklik Örmörme bileklike)  veya da dostluk bilekliği olarak bilinen ve  son bir yılda, Tüm Dünyada , Türkiye’de ise Özellikle ‘de son bir kaç ayda patlama yapmış ve inanılmaz bir şekilde Çin’den Türkiye’ Örme- Lastik Bileklik İTHALATI gerçekleşmiş durumdadır. Tüm Dünyayı Hızla saran Looming ( Lastik Örme) oyuncağı olarak bilinen Genelde paketin içerisinden Bir Tığ,Saydam plastik bir tezgah ve Renkli (Gündelik Hayatta Kullandığımız) Lastiklerden oluşan bir settir.

Looming Lastik Bileklik ile Neler Yapılabilir.

looming plastik bileklikBu set ile İlkokul çağında  ki çocuklar ve aslında sadece çocuklar’da           değil herkesin hayal  gücüne bağlı olarak

  •       Çeşitli renklerde ve ebatlarda bileklikler yapılabilir.
          Çeşitli Kolyeler yapılabilir.
          Saç Bantları yapılabilir
          Rastalar ve Çeşitli Lastik Figurler vb şeyler yapılabilir.
  •        Dostluk bilekliği olarak da bilinen bu bilekliklerin nasıl yapıldığına ,nasıl örüldüğüne gelecek olursak Set içerisinden çıkan  Bir Tığ,Saydam plastik bir tezgah ve Renkli (Gündelik Hayatta Kullandığımız) Lastiklerden oluşan set sayesinde örülerek yapılabiliyor.

Lastik/ Looming Örgü Bileklik Çocuklar İçin Ne Anlam İfade Ediyor.

Günümüz Teknolojisi ile iki yaşındaki çocukların bile Cep Telefonlarına, Tabletlere ve Televizyonlara bağımlı plastik örme bileklikolduklarını düşünürsek , Gençlerin Sosyal Medya delisi olduğu, Pahalı ve bağımlılık yapan bilgisayar oyunlarına bağlandıklarını düşünürsek, Bu tarz bir  oyuncağın ; Basit Gündelik hayatta kullandığımız lastiklerden değişik kolyeler ve Bilekliklerin yapılabilmesi , çocukların bunu oyuncak haline getirmesi Aileler için sevindirici ve bir o kadar’da şaşırtıcı bir durumdur. Sevindirici yanı ; sürekli bilgisayar başında ve Tabletlere yapışık bir şekilde yaşayan ,bu şekilde yaşamanın çocuklar ve Gençler için zamanla Maalesef ki radyasyon mağruz kalmak ve değişik teknolojik hastalıkları da beraberinde getiriyor olması kaçınılmaz . Çocuklar Bilgisayar oyunları yerine, Eğitici oyuncaklar ile veya da ,  basit bir kaç lastik, bir tığ ile veya’da Parmaklarını kullanarak lastiklerin örülmesi ile elde edilen Örgü Bileklikler,Kolyeler,Ufak Figurler,Etekler ve Elbiseler yapabilmektedirler. Bu oyuncak çocuklarda el becerisini, Öz güven duygusunu ,bir şeyler üretebilme olanağını ortaya çıkarabilmektedir.

Dezavantajlarına Gelecek Olursak , Tabi:) Ailelerin evin her yerinden ufak ufak, Lastikleri toplamak zorunda kaldıklarını söylemeden geçmeyelim.ABD. ve İngiltere’deki bazı okullarda Bu lastiklerin okullarda kirlilik yaratması ,Kız çocukları arasında gerilime neden olması , Erkek Çocuklar arasında ise lastik savaşlarında cephane olarak kullanılmasına da sebep olduğu için Looming Setlerinin  sınıflara getirilmesi yasaklanmıştır.

”Dünyada Tam Anlamı ile Bir Çılgınlığa Dönüşen Looming Bracelts /Örgü Bileklik Araştırma Şirketlerinin Verilerine Göre Misketten sonra en çok ilgi gören oyunlardan biri olduğunu söylüyor.”

Looming bracelets & Plastik Örgü Bileklik İnsan Sağlığına ve  Doğaya Zararlı mı? 

Bu Hacimde üretilen lastik bantların Çevreye ve insanlara zararı sorulduğunda üreticiler genelde bu tür lastiklerin yıllardır üretilip satıldığını zararlarının ise diğer oyuncaklardaki kadar olduğunu belirtiyorlar. Normal olarak aslında bu lastiklerinde zararlı olanlarının ( İthalatı yapılan tüm lastik oyuncaklar zararlı değildir.) Zararları sadece üretim sırasında lastiklerin renklendirilmesi için gereken boyalarda ve kullanılmış olan ham maddeden kaynaklanmaktadır. Aslına bakılırsa sadece bu ürünler’de değil Türkiye’de üretilen ürünlerde veya İthalatı yapılan herhangi bir üründe ; Bu ürün ayakkabı olabilir, Giyim eşyası olabilir, Kumaş olabilir vb  ne olduğu önemli değil. Azo maddesi her hangi bir üründe çıkabilir. İthalat aşamasında ,Tüm dünyada olduğu gibi bizde de testlerden geçiyor ürünlerin sağlığa zararlı olup olmadığı ürünler üzerinde yapılan incelemeler ve testler sonucunda ortaya çıkan değerlere göre olumlu veya olumsuz olarak değerlendiriliyor.

Olumsuz çıkan ürünler Ya imha ediliyor yada Yurt dışına geri gönderiliyorlar.  Sonuç olarak aslında lastik oyuncaklarda olan zararlar satılan her oyuncak için geçerli değildir. Bu tür zararlar şu an üzerinizde giydiğiniz her hangi bir üründe de olabilir.

Üreticiler Doğaya olan zararların ise daha önce üretilmiş ve satılmış olan lastiklerin ( para lastikleri vb) lastiklerden farklı olmadığı kanısında, Bir çok üretici lastik bantlarının da belirli standartlara uygun olarak üretildiğini söylemektedir. Dolayısıyla Doğaya veya İnsan Sağlığına olan zararları da, Çevreye yaptıkları etkinin de piyasa da satılan diğer ürün ve oyuncaklardan farklı olmadığını yönünde.

Örgü Bileklik Nasıl Ortaya Çıktı;

Bilinen ilk Marka olan Rainbow Loom , 2011 Yılında Malezya asıllı Cheng Choon Ng tarafından kuruldu. Kızının bir paket lastiği parmakları arasından geçirerek ördüğünü ve bu lastiklerden bir bileklik yaptığını gören Cheng, aynı bileklikten kendisi de yapmak istedi. Fakat parmakları büyük geldiği için başaramadı. Bunun için kendisine bir parça tahta ve toplu iğnelerle basit bir tezgah yaptı. Kızının bu tezgahta çok daha rahat çalıştığını gören Cheong, 10 bin dolarlık bir yatırım ile tezgahın plastik bir versiyonunu yaptı ve üretime geçti. Bu ilk seri bile birkaç saat içinde satılarak tükendi. İşte her işteki gibi bu işinde bir hikayesi varmış.

Siz değerli site ziyaretçilerimiz için bu ürünlerin İthalatı konusunda yardımcı olabiliriz.

plastik örgü bileklikGerekli ön ödemeleri yapmanız kaydı ile ürünleri sizin adınıza Türkiye’ye ithal ederek ,size İstanbul’da teslim ( satış) fiyatı verebiliriz. Sizde Bu ürünlerden toptan satın almak istiyorsanız sizin için Fiyat araştırması yaparak ,ürünlerin istanbula kadar ki toptan satış fiyatları konusunda yardım edebiliriz. Bizimle iletişime geçmek için konu altına yorum yapmanız yeterli olacaktır. En kısa sürede size geri dönüş sağlanacaktır.

Kaynak: OYDER OYUNCAKÇILAR DERNEĞİ Dergisinden esinlenerek hazırlanmıştır.