Tekerlekli vinç ‘iş makinesi’ sayılmadı, yüzde 4 ÖTV geldi

Tekerlekli vinç ‘iş makinesi’ sayılmadı, yüzde 4 ÖTV geldi

Gümrük Bakanlığının  yeni uygulamasıyla birlikte teleskopik mobil vinçler artık iş makinesi olarak değerlendirilmeyecek.Trafik aracı sayılıyor olması ile ,Uygulama mobil vinç ithalatı yapan firmaların  , yüklü bir ek maliyet ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. İthalatçı vinçler için yüzde 4 ÖTV ödeyecek

İSTANBUL – Mobil vinç ithalatı yapan firmalar Yeni düzenleme ile gelen ÖTV şoku ile sarsılmış durumdalar. 6 ay öncesine kadar ithalat aşamasında  tekerlekli mobil vinçler için ÖTV ödemeyen vinç işletmecileri, Maalesef artık 2. el dahil Mobil vinçler de dahil olmak üzere ;  bu tipteki tüm araçlar için yüzde 4 ÖTV ödemek zorunda. Örnek vermek gerekirse, 2 milyon euroluk bir vinç ithal eden firma artık 80 bin euro da ÖTV ödemek zorunda kalacak. Vinç İşletmecileri Derneği (VİNÇDER) Başkanı Ramazan Midilli, “Uygulama 6 ay önce başladı. Firmalarda maliyet hesabı allak bullak oldu” dedi. Hareket Proje Taşımacılığı Genel Müdürü Engin Kuzucu da tekerlekli mobil vinçlere getirilen ÖTV uygulamasının firmalar için çok ciddi ek maliyet olduğunu  ve uygulamanın doğru olmadığını  dile getirdi.

İş makinesi sayılmıyorlar

Teleskopik mobil vinç olarak adlandırılan bu araçlar, daha önce iş makinesi sayıldığı için ruhsatını ticaret odalarından alıyordu. Yeni uygulamada ise trafiğe Karayolları’ndan alınan özel izin belgeleri ile çıkabiliyor. Böylece lastik tekerlekli mobil vinçler, taşıt aracı olarak kabul edildi, ruhsat işlemlerinin trafik şubede yapılması zorunlu hale geldi. Konu Hakkında daha fazla bilgi almak ve detaylara ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.dunya.com/tekerlekli-vinc-is-makinesi-sayilmadi-yuzde-4-otv-geldi-211919h.htm

 

Gümrük müşavirliği ve Danışmanlık hizmetleri