Peugeot Citroen Slovakya’da Otomobil Üretimini Geçici Olarak Durdurdu

Peugeot Citroen Slovakya’da Otomobil Üretimini Geçici Olarak Durdurdu

PSA Peugeot Citroen Slovakya’daki üretimini zayıf talep nedeni ile 2012 yılının son çeyreğinde 21 günlüğüne durduracağını 28 Eylül 2012 tarihinde açıkladı.
Söz konusu açıklama ile Avro bölgesindeki talep daralması nedeni ile üretimini yoğun olarak AB ülkelerine ihraç eden Slovakya’nın otomobil üretiminin de olumsuz yönde etkilemiş olduğu teyit edilmiş oldu.
PSA’nın üretimindeki söz konusu duraklamanın ülkedeki ekonomik büyümeyi yavaşlatması bekleniyor. Ancak üretim hacmindeki daralmanın Volkswagen ve Kia’nın ülkedeki büyük yatırımları sayesinde telafi olması bekleniyor.
PSA’nın Trnava tesisinde üretilen küçük Peugeot ve Citroen modelleri büyük ölçüde Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’ya ihraç edilmektedir. Bu pazarlar Avro bölgesindeki ekonomik daralmadan ciddi biçimde etkilenmiştir. PSA’nın bölgedeki satışları yavaşlamış, Ağustos ayı itibarı ile yıllık % 12 oranında daralmıştır. Şirket halihazırda Avrupa’daki her araç satışından 350 Avro (450 $) kaybetmekte ve dünya genelinde 10.000’den fazla işçi çıkarmayı planlamaktadır.
Bunlara rağmen şirketin batı Avrupa’da yaşadığı sorunların üretimini Slovakya gibi daha ucuz ülkelere kaydırması neticesini doğurabileceği de yapılan değerlendirmeler arasındadır.
PSA tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, Trnava fabrikasında işten çıkarma planlamamaktadır. PSA, Slovakya’daki üretimini 2011 yılında 39 günlüğüne durdurmuştur. 2012 yılında ise üretimde duraklama kararı iki kez alınmıştır. Bu itibarla alınan son 21 günlük karar ile birlikte 2012 yılında tesisteki üretim duraklaması toplam 33 gündür.
2011 yılında 177.000 adet araç üretilen Trnova fabrikasında yıllık otomobil üretim kapasitesi 300.000 adettir.

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ