Irak sevk öncesi inceleme hakkında

Irak Sevk Öncesi İnceleme Hk (Yeni)

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği 27.09.2012 tarih ve 1888 sayılı yazıda; İhracat Genel Müdürlüğü’nün bir yazısına atfen, Bureau Veritas firmasından temin edilen, denetime tabi ürünlere ilişkin güncellenmiş ekli listenin incelenmesi sonrasında, kullanılmış motorlu taşıtlar ile bebekler için elastomerik şişe emziklerinin de sevk öncesi incelemeye tabi kılındığının ifade edilmektedir.

IRAK CUMHURİYETİ KUZEY IRAK BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ “Sevkiyat öncesi Uygunluk değerlendirme Programı (ÖNEMLİ)

SAYI: TİM.DAİB.GSK.ARGEGT.2012/01.06/   3060

Konu: Irak Uygunluk Programı

                                                                                                                                                16/05/2012

 

                                               SİRKÜLER: 2012-  123.                              

Sayın Üyemiz,

 

IRAK CUMHURİYETİ KUZEY IRAK BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ  “Sevkiyat öncesi Uygunluk  değerlendirme Programı” hakkında yetkili firma Bureau Veritas tarafından gönderilen bilgilendirme yazısı aşağıya çıkarılmıştır.

IRAK CUMHURİYETİ KUZEY IRAK BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ
“Sevkiyat öncesi Uygunluk Değerlendirme Programı”

Başlangıç Tarihi 15 Nisan 2012 olarak belirlenmiştir.
15 Mart 2012 tarihi itibari ile sevkiyatlarda esnek olarak sertifika talebinde bulunulacaktır.

 

GENEL BİLGİLENDİRME

15 Ocak 2012 de Kuzey Irak Sınır Kapılarında hayata geçmiş olan uygunluk değerlendirme programı, kapsamdaki ürünlere gözetim yapılma zorunlulugu getirilmiş ve ihracatçı firmaların zor durumda kalmaması için 15 Nisan 2012 tarihine kadar geçiş süresi verilmiştir. Bu tarihten sonra kapsamda olan zorunlu ürünler için geçerli ICIGI “Sevkiyat Öncesi Uygunluk Değerlendirme Sertifikası” Kuzey Irak Gümrük Kapıları tarafından talep edilecektir. Ayrıca, 15 Mart 2012 tarihi itibari ile sevkiyatlarda esnek olarak sertifika talebinde bulunulacaktır.
Kapsam listesinde zorunlu olmamak kaydı ile isteğe bağlı olarak belirtilmiş ürünler için sertifikalandırma yapılacak olup Sertifika alınan ürünlerin Irak Gümrüğünde daha hızlı bir şekilde gümrük girişi yapılacaktır. Bu durum hızlı ihracatın önünü açacaktır.Bureau Veritas Irak Ofisi tarafından bütün sınır kapılarına “Varış Noktası” gözetimleri için ekipler hazır bulunmaktadır.  Bu kapsamdaki sınır kapıları ; Bashmakh, Parweez Khane, Haji Omran, Ibrahim Khalil (Zakho)…. olacaktır.
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Programı Sertifikalandırma Süreci İçin Tıklayınız

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Kapsam Listesi İçin Tıklayınız.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Uluslararası Standard Karşılıkları İçin Tıklayınız.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Uluslararası Karşılığı Olmayan Ürünler için Irak Standard Listesine Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Irak İhracatçıları Bilgilendirme Metni  İçin Tıklayınız.

Başvuru Formu için Tıklayınız.

Irak Sınır Kapıları Listesi ve Haritası için Tıklayınız.

Irak Güney Kapısından giren ürünler için içerik listesi [download id=”42″]

Irak Kuzey Kapısından giren ürünler için içerik listesi [download id=”43″]

Irak sevkiyatlarına konu olan ürünleriniz icin kapsamda olan ürünlerde (ekte görebilirsiniz) gözetim öncesi  uygulanacak prosedur asagıda detaylandırılmıstır.

 

İstenilen Belgeler;

Sertifikasyon talep formu; imzalı, kaşeli, ürünlerin giriş gümrüğü belirtilmeli,

(Sirküler 123. II.)

 

Declaration of Conformity formu; imzalı, kaşeli, Üretici firmanın antedli kağıdına basılmalı

Proforma Fatura

Akreditif Metni (eğer varsa )

Uygunluk Dökümanları; test raporları, kalite sertifikaları, analiz raporları, vb. Firmanin antetli kagidi, Standardin ismi, tarih, imza,

kase ve en altinda test sonuclarinin standarda uygun oldugunu bildirir bir ibare tasimalidir.

Üretici firma kalite kontrol yönetim sistemi belgeleri; ISO 9001, ISO 22000, ISO/TS 16949, vb.

In House Lab Register Form; Laboratuvar cihazlarının  resimleri, bilgileri, kalibrasyon zamanları
Prosedür;
Gönderilen belgeler incelenir

Ürünlerin Irak Standardlarına uygunluğunu doğrulanır,

Sevkiyat öncesi fiziksel gözetim ve eğer gerekliyse test için numuneler alınır, Fiziksel gözetimi içeren doğrulama süreci yeterlilik ile sonuçlanırsa,Ticari Fatura ve Nakliye Belgeleri belgeleri temin ederek Uygunluk Sertifikası’nın(CoC )basılması sağlanır.

Varıs Noktası Irak’ta Degerlendirme;

Bureau Veritas Denetçileri tarafından varıs noktası olan Irak Gümrük kapılarında, ithalat belgeleri ile Uygunluk Sertifikası (CoC )tutarlılığı incelenir,  ürünlerin görsel degerlendirmesi yapılır. Sevkiyat öncesi tarafımız ile itelişime geçmeniz durumunda gözetim organizasyonu başlatılacak olup, işlemler tamamlandıktan sonra sertifikanız tarafınıza iletilecektir. Konu ile ilgili sorularınız veya dış ticaret gözetimleri ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan memnunluk duyacağımızı bildirir, iyi çalışmalar dileriz. KUZEY IRAK FIYATLANDIRMA DETAYLARI : GÖZETİM ÜCRETLERİ   TİCARİ   FATURA FOB BEDELİ

*Kuzey Irak/ Zakho (Habur) Sınır kapısında gerceklestirilecek olan Varıs Noktası Gözetimi ( destination inspection) icin araç başı 65 USD olup ihracatcı firmaya fatura edilecektir.
*Numunelendirmesi yapılıp teste gönderilecek ürünler icin Laboratuvar Analiz Ücreti müsteriye ayrıca fatura edilir.  NOT: Belirtilen fiyatlara KDV dahil değildir.

 

Bilgilerinize rica olunur.                                                                                                Saygılarımla,

 

Fikret KABAKUŞ

Genel Sekreter

 

 

 

 

 

SAYI: TİM.DAİB.GSK.ARGEGT.2012/01.06/  3062. 

Konu: Muhtelif Sirküler hk.

                                                                                                                                               16/05/2012

 

 

 

                                               SİRKÜLER:2012-  124.     

                         

Sayın Üyemiz,

 

 

Genel Sekreterimiz Fikret KABAKUŞ ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreter Vekili Sayın, Şahin OKTAY’ın, 16.05.2012 tarih ve saat 14:00’da yaptığı telefon görüşmesinde;

 

Kuzey Irak’a olan ihracatlarda, gözetim zorunluluğu ve uygunluk belgesinin zorunlu olduğu belirtilerek, ihracatçılarımızın zor durumda kalmaması için bu uygunluk belgesinin temin edilmeden ihracat beyannamelerini onaylatamayacakları belirtilmiş olup, talep edilen bu belgelerin eksikliği nedeni ile sınırda aşırı yığılmaların olacağı ifade edilmiştir.

 

Konunun önemine binaen ihracat aşamasında gümrüklerde problemlerle karşılaşılmaması için, beyanname onaylatma aşamasından önce uygunluk belgelerinin alınması hususuna dikkat edilmesi konusu,

 

Bilgilerinize rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

 

Fikret KABAKUŞ

Genel Sekreter

 Gümrük Müşavirliği ve Gümrük Danışmanlık